StarTech.com 25SATSAS35HD drive bay panel 3.5" Carrier panel Black, Silver
StarTech.com 25SATSAS35HD. Size (imperial): 3.5", Type: Carrier panel, Product color: Black, Silver. Width: 3.98" (101 mm), Depth: 5.75" (146 mm), Height: 1.02" (26 mm). Package dimensions (WxDxH): 4.41 x 6.3 x 1.38" (112 x 160 x 35 mm), Package weight: 8.89 oz (252 g)
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 5262933
Manufacturer part number: 25SATSAS35HD
GTIN: 0065030874434
Turn almost any 2.5" SATA/SAS drive into a 3.5" drive
This 2.5" to 3.5" hard drive adapter lets you install a 2.5" SATA or SAS hard drive (HDD) or solid-state drive (SSD) into an internal or external 3.5" drive bay, using standard drive-mounting holes.
Convert a 2.5" drive into a 3.5" drive
The 2.5" to 3.5" hard drive bay adapter lets you install a newer, higher performance drive such as an SSD into a legacy system that may only support a 3.5" hard drive. It provides a cost-efficient way to enhance storage performance and reliability without expensive upgrades to core IT systems. It's also ideal for system administrators who want to build a system that takes advantage of the increased performance of a 2.5" HDD/SSD.
Easy and flexible installation
You can install the adapter into a desktop, server, storage-array, hot-swap bay, and drive drawer. It offers permanent installation in a 3.5" drive bay with standard mounting holes. When the adapter is installed, you simply slide a 2.5" HDD/SSD into the adapter enclosure, with no tools required.
The adapter is suitable for drives with a height of up to 15 mm. Virtually any 2.5" SATA/SAS drive can be made to look and function like a 3.5" drive.
Identify and track your drives
The adapter includes a label you can use to track and record information about the installed drive.
The 25SATSAS35HD is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
- Supports 2.5" form factor drives up to 15 mm in height
- Installs into an internal or external 3.5" drive bay; uses standard mounting holes for internal installs
- Tool-less 2.5" drive installation
Easy and flexible installation
Identify and track your drives
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 8.89 oz
Supported storage drive heights 7,9.5,12.5,15 mm
Material Aluminum, Plastic
Width 3.98"
Depth 5.75"
Height 1.02"
Type Carrier panel
Number of HDDs supported 1
HDD interface Serial ATA, Serial Attached SCSI (SAS)
Harmonized System (HS) code 84733080
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black, Silver
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Package weight 8.89 oz
Design
Certification CE, FCC
Operational conditions
Storage temperature (T-T) 0 - 55 °C
Operating relative humidity (H-H) 5 - 65 %
Operating temperature (T-T) -20 - 55 °C
Weight & dimensions
Size (imperial) 3.5"
Features
Data transfer rate 6 Gbit/s
HDD size 2.5"
Number of fans 0 fan(s)
Key lock No
Hot-swap Yes
S.M.A.R.T. support Yes
Other features
Package dimensions (WxDxH) 4.41 x 6.3 x 1.38"