StarTech.com 25SAT35HDD drive bay panel 3.5" Storage drive tray Black, Silver
StarTech.com 25SAT35HDD. Size (imperial): 3.5", Type: Storage drive tray, Product color: Black, Silver. Width: 4.02" (102 mm), Depth: 5.75" (146 mm), Height: 1.42" (36 mm). Package width: 4.53" (115 mm), Package depth: 6.42" (163 mm), Package height: 1.5" (38 mm). Cables included: SATA. Quantity per master (outer) case: 32 pc(s), Master (outer) case width: 12.3" (313 mm), Master (outer) case length: 13.5" (342 mm)
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 3729000
Manufacturer part number: 25SAT35HDD
GTIN: 0065030854856
Turn a 2.5” SATA HDD/SSD into a 3.5” SATA Drive
The 25SAT35HDD 2.5" to 3.5" hard drive adapter enclosure turns a 2.5" SATA hard drive (HDD) or solid state drive (SSD) into a 3.5" drive.
The adapter enclosure lets you substitute a 3.5" hard drive for a 2.5" SSD/HDD in any application that would typically require a 3.5" drive, such as desktop chassis, backplane, or docking station. The enclosure has the same dimensions as a standard 3.5" hard drive, including mounting points, and SATA connector locations.
With support for drives up to 12.5mm in height, and high-capacity SATA I/II/III drives (tested up to 1TB) this HDD adapter ensures compatibility with virtually any 2.5" SATA hard drive or solid state drive.
The 25SAT35HDD is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute name Attribute value
Supported storage drive heights 12.5 mm
Material Aluminum, Plastic
Width 4.02"
Depth 5.75"
Height 1.42"
Weight 9.17 oz
Type Storage drive tray
Number of HDDs supported 1
Master (outer) case length 13.5"
Master (outer) case width 12.3"
Master (outer) case height 10.1"
Harmonized System (HS) code 84733080
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black, Silver
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Package width 4.53"
Package depth 6.42"
Package height 1.5"
Package weight 9.17 oz
Screws included Yes
Design
Certification FCC, REACH
Operational conditions
Storage temperature (T-T) 5 - 55 °C
Operating temperature (T-T) 5 - 55 °C
Operating relative humidity (H-H) 5 - 85 %
Weight & dimensions
Size (imperial) 3.5"
Features
Data transfer rate 6 Gbit/s
HDD size 2.5"