RackSolutions 3USHL-022FULL-29UV rack accessory Rack shelf
RackSolutions 3USHL-022FULL-29UV. Type: Rack shelf, Product color: Black, Housing material: Steel. Width: 19" (482.6 mm), Depth: 28.9" (733.8 mm), Height: 5.17" (131.3 mm). Quantity per pack: 1 pc(s)
Manufacturer: RackSolutions
SKU: 4614653
Manufacturer part number: 3USHL-022FULL-29UV
GTIN: 0807648001617
The 2Post rack shelf is compatible with most 19" EIA standard 2Post rack. This 2Post rack shelf has a 300 lb (136 kgs) equipment capacity and will support a wide variety of electronic equipment. Electronic devices up to 29" (736 mm) deep can be supported on a 2Post rack shelf. Transport and seismic options are available for the 2Post rack shelf if the installation requires.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 19"
Depth 28.9"
Height 5.17"