RackSolutions 3USHL-022FULL-29DV rack accessory Rack shelf
RackSolutions 3USHL-022FULL-29DV. Type: Rack shelf, Product color: Black, Housing material: Steel. Size (imperial): 29", Width: 19" (482.6 mm), Depth: 28.9" (733.8 mm)
Manufacturer: RackSolutions
SKU: 4614652
Manufacturer part number: 3USHL-022FULL-29DV
GTIN: 0807648001631
The 2Post rack shelf is compatible with most 19" EIA standard 2Post rack. This 2Post rack shelf has a 300 lb (136 kgs) equipment capacity and will support a wide variety of electronic equipment. Electronic devices up to 29" (736 mm) deep can be supported on a 2Post rack shelf. Transport and seismic options are available for the 2Post rack shelf if the installation requires.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 19"
Depth 28.9"
Height 5.17"
Housing Material Steel
Type Rack shelf
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Screws included Yes
Weight & dimensions
Size (imperial) 29"