RackSolutions 3UKIT-109-20 rack accessory Rack rail
RackSolutions 3UKIT-109-20. Type: Rack rail, Product color: Gray, Maximum weight capacity: 44.1 lbs (20 kg). Mounting depth (min): 19.5" (49.5 cm), Mounting depth (max): 27" (68.6 cm)
Manufacturer: RackSolutions
SKU: 4614575
Manufacturer part number: 3UKIT-109-20
GTIN: 0807648009446
Rack rails can be installed into racks with square, round or threaded holes. Rack mount equipment weighing up to 200 lbs (91 kgs) can be installed using rack rails. The rack rail can be installed into server racks with installation depths from 10 to 28" (254 mm to 711 mm).
Products specifications
Attribute name Attribute value
Type Rack rail
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Gray
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Mounting kit Yes
Weight & dimensions
Mounting depth (min) 19.5"
Mounting depth (max) 27"
Features
Compatible rack width 20"