RackSolutions 2USHL-022FULL-20UV rack accessory Rack shelf
RackSolutions 2USHL-022FULL-20UV. Type: Rack shelf, Product color: Black. Size (imperial): 20". Quantity per pack: 1 pc(s)
Manufacturer: RackSolutions
SKU: 4614651
Manufacturer part number: 2USHL-022FULL-20UV
GTIN: 0807648001570
These Telco rack shelves are compatible with most 19" EIA standard Telco racks. The rack shelf has a 150 lb. (68 kgs) equipment capacity and will support a wide variety of electronic equipment. Electronic devices up to 20" (508 mm) deep can be supported on the Telco rack shelf. Transport and seismic options are available for these Telco rack shelves if the installation requires.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Type Rack shelf
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Screws included Yes
Weight & dimensions
Size (imperial) 20"