RackSolutions 2UKIT-109-31 rack accessory Rack rail
RackSolutions 2UKIT-109-31. Type: Rack rail, Product color: Silver, Maximum weight capacity: 75 lbs (34 kg). Size (imperial): 31"
Manufacturer: RackSolutions
SKU: 4884526
Manufacturer part number: 2UKIT-109-31
GTIN: 0807648008876
31" Universal Rackmount Rails are designed for deep Server Racks. These Rackmount Rails can be installed into racks with square, round, or threaded holes. Rack Mount Equipment weighing up to 200 lbs (90.7 kgs) can be installed using Rackmount Rails. The Rackmount Rail is 30.6" (777 mm) deep and can be installed into Server Racks with installation depths up to 39.5" (1003 mm).
Products specifications
Attribute name Attribute value
Type Rack rail
Technical details
Product color Silver
Weight & dimensions
Size (imperial) 31"