RackSolutions 2UKIT-109-20 rack accessory Rack rail
RackSolutions 2UKIT-109-20. Type: Rack rail, Product color: Silver, Maximum weight capacity: 75 lbs (34 kg). Size (imperial): 20"
Manufacturer: RackSolutions
SKU: 4614574
Manufacturer part number: 2UKIT-109-20
GTIN: 0807648009439
Rack rails can be installed into racks with square, round or threaded holes. Rack mount equipment weighing up to 200 lbs (91 kgs) can be installed using rack rails. The rack rail can be installed into server racks with installation depths from 10 to 28" (254 mm to 711 mm).
Products specifications
Attribute name Attribute value
Type Rack rail
Technical details
Product color Silver
Weight & dimensions
Size (imperial) 20"