RackSolutions 1UKIT-109-31 rack accessory Rack rail
RackSolutions 1UKIT-109-31. Type: Rack rail, Maximum weight capacity: 45 lbs (20.4 kg), Rack capacity: 1U. Mounting depth (min): 31" (78.7 cm), Mounting depth (max): 41.2" (104.7 cm)
Manufacturer: RackSolutions
SKU: 4884525
Manufacturer part number: 1UKIT-109-31
GTIN: 0807648008869
31" Universal Rackmount Rails are designed for deep Server Racks. These Rackmount Rails can be installed into racks with square, round, or threaded holes. Rack Mount Equipment weighing up to 200 lbs (90.7 kgs) can be installed using Rackmount Rails. The Rackmount Rail is 30.6" (777 mm) deep and can be installed into Server Racks with installation depths up to 39.5" (1003 mm).
Products specifications
Attribute name Attribute value
Type Rack rail
Compliance certificates RoHS
Technical details
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Screws included Yes
Weight & dimensions
Mounting depth (min) 31"
Mounting depth (max) 41.2"
Features
Maximum weight capacity 45 lbs
Compatible rack width 31"