Peerless MOD-FPP2KIT200 signage display mount Black
Peerless MOD-FPP2KIT200. Maximum weight capacity: 423.3 lbs (192 kg), Minimum VESA mount: 7.87 x 7.87" (200 x 200 mm), Maximum VESA mount: 23.6 x 15.7" (600 x 400 mm). Tilt angle range: -5 - 20°. Product color: Black
Manufacturer: Peerless
SKU: 4068270
Manufacturer part number: MOD-FPP2KIT200
GTIN: 0735029301806
The Peerless-AV Modular Mounts Line features a full range of products that can fulfill multiple requirements from a limited number of SKUs. With the universality of the components, configure your own perfect custom flat-panel display or projector mounting solution for any application. The Modular Mount Line was developed with the professional AV installer in mind. Designed around a 2"" (50mm) diameter pole, the line is ideal for new projects as well as for upgrading existing installations. The MOD-FPP2KIT200(-B) is a full featured kit that takes the guess work out of what components are needed to create the perfect flat panel pedestal mount.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Height 82.5"
Panel mounting interface 200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 300,400 x 400,600 x 400 mm
Width 24.6"
Depth 4.61"
Mounting Type Floor
Type Fixed floor stand
Technical details
Product color Black
Packaging data
Package weight 52 lbs
Features
Maximum weight capacity 423.3 lbs
Packaging content
Manual Yes
Ergonomics
Tilt angle range -5 - 20 °
Mounting
Minimum VESA mount 7.87 x 7.87"
Maximum VESA mount 23.6 x 15.7"