Peerless LG-WMF86BH signage display mount 86" Black
Peerless LG-WMF86BH. Maximum weight capacity: 79.4 lbs (36 kg), Minimum screen size: 86", Maximum screen size: 86", Minimum VESA mount: 23.6 x 7.87" (600 x 200 mm), Maximum VESA mount: 23.6 x 7.87" (600 x 200 mm). Product color: Black
Manufacturer: Peerless
SKU: 4747057
Manufacturer part number: LG-WMF86BH
GTIN: 0735029312444
  • Custom mount designed specifically for the LG Ultra Stretch (86BH5F-B)
  • Low-profile design holds display only 0.97" (25mm) from the wall
  • Landscape or portrait configuration
  • Coated in scratch-resistant fused epoxy
  • Display is easily installed by a single person
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 31.5"
Depth 0.984"
Height 8.74"
Weight 9.66 lbs
Mounting Type Wall
Orientation Landscape/Portrait
Harmonized System (HS) code 85299097
Technical details
Product color Black
Packaging data
Package width 38"
Package depth 4.02"
Package height 11.9"
Package weight 12.3 lbs
Mounting kit Yes
Design
Certification RoHS
Features
Maximum weight capacity 79.4 lbs
Other features
Number of displays supported 1
Packaging content
Manual Yes
Ergonomics
Maximum screen size 86"
Minimum screen size 86"
Mounting
Minimum VESA mount 23.6 x 7.87"
Maximum VESA mount 23.6 x 7.87"
Distance to the wall (max) 0.965"