Peerless EWL-55XE4F TV mount 55" Black
Peerless EWL-55XE4F. Maximum weight capacity: 89.9 lbs (40.8 kg), Maximum screen size: 55". Product color: Black
Manufacturer: Peerless
SKU: 6524790
Manufacturer part number: EWL-55XE4F
GTIN: 0735029339120
The Peerless-AV® Outdoor Tilt Wall Mount was designed exclusively for the LG 55" XE4F-M Series High Brightness Outdoor Display. Constructed of weatherproof and corrosion resistant materials, this mount is built to thrive outdoors, all year round. With a clean profile, security hardware to deter tampering, and air baffles to ensure proper airflow to the display, the EWL-55XE4F is an ideal mounting solution for any landscape oriented application - from retail, mass transit and more.
  • Designed specifically for outdoor use and constructed from weatherproof materials
  • Adaptors hook onto the wall plate, simplifying the install
  • IncreLokTM tilt locks the display at 0°, 2° or 4°
  • Security hardware deters tampering and theft
  • Air baffles help separate exhaust from intake air
Products specifications
Attribute name Attribute value
Height 48.7"
Depth (Max) 4.33"
Width 28"
Weight 32 lbs
Mounting Type Wall
Harmonized System (HS) code 85299097
Technical details
Product color Black
Packaging data
Package width 53.6"
Package depth 9.49"
Package height 9.49"
Package weight 35.5 lbs
Features
Maximum weight capacity 89.9 lbs
Compatible products LG XE4F-M Series
Packaging content
Quantity per pack 1 pair(s)
Ergonomics
Maximum screen size 55"