Peerless ACC-V600X mounting kit Black
Peerless ACC-V600X. Maximum weight capacity: 130.1 lbs (59 kg), Screen size compatibility: 46 - 55", Product color: Black
Manufacturer: Peerless
SKU: 5137233
Manufacturer part number: ACC-V600X
GTIN: 0735029321583
Increase your mounts’ compatibility with the ACC-V600X by Peerless-AV®. This low cost adapter rail solution, for displays with VESA® 600 x 400mm mounting pattern, allows the display to be mounted in either landscape or portrait orientation by attaching to the mount at the 400 x 400mm pattern.
  • MOUNT COMPATIBILITY Attaches to the mount at the 400mm wide mounting pattern
  • DISPLAY COMPATIBILITY Attaches to the display at the 600mm wide pattern
  • Adaptor rail solution for displays with 600 x 400mm mounting pattern
  • Attaches to mounts with a VESA® 400 x 400mm mounting patterns
  • Allows the display to be mounted in portrait or landscape
  • Security hardware deters tampering and theft
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 25.5"
Depth 1.5"
Height 0.748"
Weight 4.85 lbs
Panel mounting interface 600 x 400 mm
VESA mounting Yes
Technical details
Screen size compatibility 46 - 55"
Product color Black
Packaging data
Package width 28.5"
Package depth 4.25"
Package height 4.25"