Peerless ACC-SPARK55 mounting kit Black
Peerless ACC-SPARK55. Maximum weight capacity: 87.7 lbs (39.8 kg), Screen size compatibility: 55 - 55", Product color: Black
Manufacturer: Peerless
SKU: 5178615
Manufacturer part number: ACC-SPARK55
GTIN: 0735029321408
Peerless-AV’s heavy duty Adaptor Brackets provide the proper mounting pattern, strength and stability to mount a 55" or 70" Cisco Spark Board to a Peerless-AV® SR598-HUB Cart or SF680-HUB Wall Mount. Both Adaptor Brackets include security hardware as a theft deterrent. The simple hook-and-hangTM design makes mounting the display easy and safe.
  • Heavy gauge, cold rolled steel construction
  • Adaptor Brackets include security hardware for effective theft deterrence
  • Includes M12 x 16mm mounting hardware for the Cisco Spark Board
  • Simple hook-and-hangTM design eases the installation of Cisco Spark Boards
  • UNIVERSAL MOUNTING PATTERN ACC-SPARK55 adaptors are compatible with 1114 x 645mm mounting pattern