Mimo Monitors MWB-10-MCT monitor mount / stand 10.1" Wall Black
Mimo Monitors MWB-10-MCT. Maximum screen size: 10.1". Product color: Black
Manufacturer: Mimo Monitors
SKU: 5302594
Manufacturer part number: MWB-10-MCT
Form and function have never been more aligned than with our 10” Wall Box, specifically designed for Mimo tablets. This sleek, matte black wall box for tablets will blend seamlessly into any environment. Its ultra-low profile design sits virtually flush with the wall, with only 2.5 mm outside the wall cavity. It is perfect for retrofit and new construction applications alike in a commercial setting or for smart home systems.
Snap-on cover
Portrait or Landscape Installation
Compatibility
Our 10.1” Wall Box is compatible with the Mimo Adapt-IQ 10.1-inch Digital Signage Tablet and the Mimo Adapt-IQ 10.1-Inch Digital Signage Tablet with PoE, with or without optional camera (sold separately). This unit is not compatible with mount-on optional tablet accessories.
Snap-on cover
Compatibility
Products specifications
Attribute name Attribute value
Height 7.8"
Width 11.8"
Depth 3"
Weight 3.9 lbs
Mounting Type Wall
Technical details
Product color Black
Other features
Number of displays supported 1
Packaging content
Quantity per pack 1 pc(s)
Ergonomics
Maximum screen size 10.1"