Middle Atlantic Products VRK-44-42HLRD rack cabinet 44U
Middle Atlantic Products VRK-44-42HLRD. Rack capacity: 44U
Manufacturer: Middle Atlantic Products
SKU: 5540547
Manufacturer part number: VRK-44-42HLRD
42' D X 83 1/8” H Without Rear Door We designed the broadcast standard 22” wide VRK specifically for mounting video and AV equipment. Built-in horizontal lacing bars are ideal for quick tie-and-slide lacing of video cable bundles. Choose a VRK for a strong, narrow enclosure with seismic certification and open or removable sides. Fully welded construction for strength Built-in horizontal lacing bars on 7” centers for quick “tie-and-slide” lacing Racks gang together when fully loaded Standard front and rear adjustable 10-32 threaded rackrail with numbered spaces
Products specifications
Attribute name Attribute value
Height 83.1"
Inner Depth 39.5"
Inner Height 77"
Material Steel
Width 22"
Depth 42"