Middle Atlantic Products SNE24D-2436-P1 rack cabinet 24U Freestanding rack Black
Manufacturer: Middle Atlantic Products
SKU: 5539674
Manufacturer part number: SNE24D-2436-P1
GTIN: 0656747207686
  • Lever Lock™ compatible
  • Includes 2 vertical 10” wide accessory mounting plates (select models)
  • Configured for choice of active and passive ventilation schemes
  • Includes fan door, or fan top with thermostatic controller (select models)
  • Includes 70% open front door and vented or solid split rear door
  • Includes one piece of 6” wide vertical wire grid lace (select models)
  • Includes pair of split flush mount locking side panels (except AB models)
  • Includes 2 pair of adjustable rackrail (threaded or cage nut, model-dependent)
  • Includes four-space cage-nut adaptor (select models)
  • Lever Lock™ compatible
Products specifications
Attribute name Attribute value
Inner Width 19"
Inner Depth 32.5"
Inner Height 42"
Preassembled Y
Number of screws 100
Number of nuts 100
Material Steel
Width 24"
Depth 36"
Height 48"