Middle Atlantic Products GRK-44-36HLRD rack cabinet
Middle Atlantic Products GRK-44-36HLRD. Depth: 36" (914.4 mm), Height: 80" (2032 mm)
Manufacturer: Middle Atlantic Products
SKU: 5538341
Manufacturer part number: GRK-44-36HLRD
36' D X 80” H The GRK Series is a versatile welded gangable rack with superior construction. Choose a GRK when a narrow multi-bay rack optimized for high density video cable bundles is required and a choice of either a horizontal or vertical lacing is desired. Solid frame top and bottom for more robust construction 1,500 lb. weight capacity Horizontal cable management bars for tie-and-slide lacing Allows straight vertical cable runs through fully open top and bottom Finished edges at top and bottom opening provide better appearance and prevent cable chafing University hinged GRK door installs with left or right swing, front and back Solid, vented and cupboard style beveled doors Numbered rackspace increments simplify & speed equipment installation Grounding and bounding studs standard top and bottom Finished in a durable black textured powder coat UL2416 (NWIN)
Products specifications
Attribute name Attribute value
Depth 36"
Height 80"