Middle Atlantic Products EWR-16-17SD rack cabinet 16U Wall mounted rack Black
Manufacturer: Middle Atlantic Products
SKU: 5538255
Manufacturer part number: EWR-16-17SD
  • Fully welded construction for strength
  • Patented Tool Free Quick-Mount™ system for center section mounting
  • Center section swing is reversible, and can be both keylocked and padlocked
  • Center section is keyed differently from optional front door for security
  • Optimized for passive thermal management
  • Standard front adjustable 10-32 threaded rackrail
Products specifications
Attribute name Attribute value
Height 35"
Inner Depth 15"
Inner Height 28"
Material Steel
Width 23.4"
Depth 17.3"
Type Wall mounted rack
Harmonized System (HS) code 85381000
Side panel construction Steel
Technical details
Product color Black
Weight & dimensions
Size (imperial) 17"