Middle Atlantic Products CWR-26-17PD rack cabinet 26U
Middle Atlantic Products CWR-26-17PD. Rack capacity: 26U
Manufacturer: Middle Atlantic Products
SKU: 5537969
Manufacturer part number: CWR-26-17PD
17 6/9' D X 49 3/8” H Specifically designed for structured cabling, the CWR is a versatile system for mounting multiple patch panels and other voice/data equipment where floor and wall space are at a premium. Welded steel construction for strength 26” width provides extra space for cables and patching Comes standard with adjustable wide-face rackrail Locking swing open center section for front and rear access Includes a locking/latching plexi front door for added security Front door can be easily reversed for left or right hand swing Engineered for passive thermal management; optional fan kit available Bag of 50 mounting screws included
Products specifications
Attribute name Attribute value
Height 49.4"
Inner Depth 15"
Material Steel
Width 26"
Depth 17.7"
Inner Height 45.5"