Middle Atlantic Products BGR-45SA-27 rack cabinet 45U Freestanding rack Black
Manufacturer: Middle Atlantic Products
SKU: 5537730
Manufacturer part number: BGR-45SA-27
GTIN: 0656747139901
  • The 23” width gives you extra room in “no-man’s land” for front-to-back cable management and for mounting small devices on Lever Lock™ freeing up valuable rackspace
  • Breakthrough design provides high strength without extra weight
  • UL 1678, Seismic and OSHPD OPM Certified
  • Wide open top and bottom offer many cabling and cooling options
  • Accepts extender bay to add 3” of useable depth to the front or rear of the enclosure
  • Accepts brush grommet rear door kit for a large cable passage without fishing
  • Pre-threaded ganging holes allow ganging while enclosure is fully loaded
  • Standard front and rear adjustable 10-32 threaded rackrail with numbered spaces
  • Includes standard vented rear door that accepts optional fans
Products specifications
Attribute name Attribute value
Height 82.9"
Inner Width 21"
Inner Depth 24.4"
Inner Height 78.7"
Material Steel
Width 23"
Depth 27"
Type Freestanding rack
Product design 4-post
Harmonized System (HS) code 85381000
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Package height 88"
Package weight 190.9 lbs
Package width 30"
Package depth 32"
Weight & dimensions
Size (imperial) 19"