Middle Atlantic Products BGR-41SA-32LRD rack cabinet 41U Freestanding rack Black
Manufacturer: Middle Atlantic Products
SKU: 5537719
Manufacturer part number: BGR-41SA-32LRD
GTIN: 0656747140006
32" D X 75 7/8" H Overall Without Rear Door Why is BGR the #1 AV Enclosure? The BGR is designed to hold 20% more weight but be lighter than its predecessors. It offers more space efficiency for equipment mounting and cable management with Lever Lock™. It has options designed for system future proofing without disturbing the existing system. BGR is designed for today and tomorrow’s AV applications and with multiple form factors it supports multi-rack systems, single rack systems or a mobile systems.
  • The 23” width gives you extra room in “no-man’s land” for front-to-back cable management and for mounting small devices on Lever Lock™ freeing up valuable rackspace
  • Breakthrough design provides high strength without extra weight
  • UL 1678, Seismic and OSHPD OPM Certified
  • Wide open top and bottom offer many cabling and cooling options
  • Accepts extender bay to add 3” of useable depth to the front or rear of the enclosure
  • Accepts brush grommet rear door kit for a large cable passage without fishing
  • Pre-threaded ganging holes allow ganging while enclosure is fully loaded
Products specifications
Attribute name Attribute value
Height 75.9"
Inner Height 71.9"
Material Steel
Width 23"
Depth 32"
Inner Depth 29.4"
Frame Type Closed
Type Freestanding rack
Harmonized System (HS) code 85381000
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Weight & dimensions
Size (imperial) 19"