Middle Atlantic Products BGR-38SA-27 rack cabinet 38U
Middle Atlantic Products BGR-38SA-27. Rack capacity: 38U
Manufacturer: Middle Atlantic Products
SKU: 5537704
Manufacturer part number: BGR-38SA-27
27' D X 70 5/8' H Overall Why is BGR the #1 AV Enclosure? The BGR is designed to hold 20% more weight but be lighter than its predecessors. It offers more space efficiency for equipment mounting and cable management with Lever Lock™. It has options designed for system future proofing without disturbing the existing system. BGR is designed for today and tomorrow’s AV applications and with multiple form factors it supports multi-rack systems, single rack systems or a mobile systems. All BGRs are now Forward Compatible and are equipped with the revolutionary Forward Rackrail, giving you the ability to use Forward blank panels, vent panels, horizontal cable mgmt. and vertical cable mgmt.The 23” width gives you extra room in “no-man’s land” for front-to-back cable management and for mounting small devices on Lever Lock™ freeing up valuable rackspace.Solid sided for single rack applications. Can also be ganged together for rack separation and/or thermal managment considerations.Innovative side lacing on the Forward rear rackrail provides flexibility for internal cabling and accepts the Forward vertical cable management products.Breakthrough design provides high strength without extra weightUL 1678, Seismic and OSHPD OPM CertifiedWide open top and bottom offer many cabling and cooling optionsAccepts extender bay to add 3” of useable depth to the front or rear of the enclosureAccepts brush grommet rear door kit for a large cable passage without fishingPre-threaded ganging holes allow ganging while enclosure is fully loadedIncludes standard vented rear door that accepts optional fans
Products specifications
Attribute name Attribute value
Height 70.6"
Inner Width 19"
Inner Depth 24.4"
Inner Height 66.6"
Material Steel
Width 23"
Depth 27"