Middle Atlantic Products 30W45SP/42DNET ENCL 45U Freestanding rack Black
Manufacturer: Middle Atlantic Products
SKU: 5740789
Manufacturer part number: SNE30N-4542
30” W X 84 ¾”H Split Rear Door and Front Internal Cable Ducts w/ Covers The SNE Series Networking enclosure is designed for systems with dense cabling when utilizing network-patching equipment. It comes equipped with internal cable ducts to properly route and protect your cables inside the enclosure. Use the patented Tool-Free Lever Lock™ system to mount small devices on the side of the enclosure to free up rackspace.
  • Lever Lock™ compatible (accepts all 21” vertical accessories)
  • ∙UL listed and seismic certified
  • ∙Includes (2) Cable Ducts in Front for cable management
  • ∙Includes 4 leveling feet
  • ∙Includes solid split rear door
  • ∙Includes solid top
  • ∙Includes 2 pair of adjustable 10-32 tapped rackrail
  • ∙Includes pack of (100) 10-32 rack screws
  • ∙Includes 4 leveling feet
  • ∙Includes solid top
Products specifications
Attribute name Attribute value
Height 90.6"
Preassembled Y
Assembly required Y
Material Steel
Width 30"
Depth 42"