Microsemi PD-AS-951/12-24 PoE adapter Gigabit Ethernet
Microsemi PD-AS-951/12-24. Ethernet interface type: Gigabit Ethernet, Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s, Cabling technology: 10/100/1000BaseT. Electromagnetic compatibility: FCC Part 15 Class A, EN55022 (CISPR 22) Class A, EN55024 (CISPR 24). Input voltage: 44 - 57 V, Power consumption (typical): 70 W. Weight: 10.1 oz (285 g), Dimensions (WxDxH): 5.12 x 2.87 x 1.5" (130 x 73 x 38 mm)
Manufacturer: Microsemi
SKU: 6199432
Manufacturer part number: PD-AS-951/12-24
PowerDsine’s PD-AS-951 High-Power active splitters enable data terminals that were not originally designed to accept power from the Ethernet, to be powered by Power over Ethernet midspans. The PDAS- 951 High Power splitter (user selectable 12V or 24V) can power devices such as WiMAX CPEs, small WiMAX base-stations, 802.11n Access-Points, Thin- Clients, PTZ (Pan/Tilt/Zoom) IP Cameras, Video- Phones and more.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Electromagnetic compatibility FCC Part 15 Class A, EN55022 (CISPR 22) Class A, EN55024 (CISPR 24)
Weight 10.1 oz
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 2
Design
Compliance industry standards IEEE802.3af, IEEE802.3at
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H) 10 - 90 %
Storage relative humidity (H-H) 5 - 95 %
Power
Input voltage 44 - 57 V
Power consumption (typical) 70 W
Weight & dimensions
Dimensions (WxDxH) 5.12 x 2.87 x 1.5"