Lind Electronics DE20-19-3594 power adapter/inverter Auto 90 W Black
Lind Electronics DE20-19-3594. Purpose: Universal, Power supply type: Auto, Input voltage: 11 - 16 V. Product color: Black. Cable length: 35.4" (0.9 m), Width: 9.8" (248.9 mm), Depth: 2.5" (63.5 mm). Quantity per pack: 1 pc(s)
Manufacturer: Lind Electronics
SKU: 3161461
Manufacturer part number: DE20-19-3594
GTIN: 0767377007369
  • Dual Output APA HP Compatible Printers
  • Bare Wire Input Cable
  • Bondi 90W 41″ Output Cable
  • Low Input Voltage Disconnect
  • High Input Voltage Disconnect
  • Output Short Circuit Protection
  • Output Overcurrent Protection
  • Internal Over Temperature Protection
  • Bare Wire Input Cable
  • Bondi 90W 41″ Output Cable
  • Low Input Voltage Disconnect
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 9.8"
Depth 2.5"
Height 1.3"
Weight 33.6 oz
Cable Length 35.4"
Technical details
Product color Black
Power
Input voltage 11 - 16 V
Power protection features Over current, Over voltage, Overheating, Short circuit, Under voltage
Features
Power supply type Auto
Output voltage 20 V
Power current type DC1-to-DC2
Purpose Universal
Output power 90 W
Output current 4.5 A