LG 34BP65C-B computer monitor 34" 3440 x 1440 pixels UltraWide Quad HD Black
LG 34BP65C-B. Display diagonal: 34", Display resolution: 3440 x 1440 pixels, HD type: UltraWide Quad HD, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 21:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). VESA mounting, Height adjustment. Product color: Black
Manufacturer: LG
SKU: 6298448
Manufacturer part number: 34BP65C-B
GTIN: 0195174014264
More Space for Multi-Tasking The UltraWide QHD screen (3440x1440 resolution, 21:9 aspect ratio) is great for work, allowing you to see multiple items on your screen at once. Whether you are editing videos, working with images or reviewing documents, you can see more. Detailed Contrast with HDR10 This monitor is compatible with HDR10 (high dynamic range), which means you can enjoy content with HDR technology. It supports specific levels of color and brightness that enables viewers to enjoy the dramatic colors of the content. Immersive Sound with MaxxAudio This streamlined display has two built-in 7W Stereo Speakers with MaxxAudio® to create an immersive experience. Fluid Gaming Motion An ultra-fast speed of 160Hz allows gamers to see the next frame quickly and makes images appear smooth. 1ms MBR 1ms Motion Blur Reduction (MBR) helps smooth gameplay by reducing blur and ghosting allowing for dynamic and fast-paced objects in the game. Fluid and Rapid Motion AMD FreeSync technology virtually eliminates screen tearing and stuttering, providing gamers with fluid movement in high-resolution and fast-paced games. Black Stabilizer See objects more clearly in the dark areas of the game with black stabilizer. Better Aim with Crosshairs Crosshair target points help you aim better. Easy and Comfortable The One-Click stand makes this monitor easy to install. The height and tilt of the big screen can be adjusted for optimal positioning.
  • HDR10
  • AMD FreeSync Premium, Black Stabilizer
  • MaxxAudio (7Wx2)
  • HDR10
  • MaxxAudio (7Wx2)
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight (with stand) 17 lbs
Depth (without stand) 3.6"
Pixel pitch 0.00304 x 0.00912"
Aspect Ratio 21:9
Panel Type VA
Backlight Type Edge LED
Response Time 5 ms
Number of Speakers 2
Height Adjustment 4.33"
Touchscreen N
Panel mounting interface 100 x 100 mm
RMS rated power 7 W
Tiltable Y
VESA mounting Y
AC adapter output voltage 19 V
HD type UltraWide Quad HD
Native aspect ratio 21:9
Headphone outputs 1
Width (with stand) 31.9"
Depth (with stand) 10.2"
Height (with stand) 22.4"
HDMI Y
Display number of colors 1.07 billion colors
Headphone out Y
Power consumption (standby) 0.3 W
HDMI version 2.0
HDCP Y
Contrast ratio (typical) 3000:1
Screen shape Curved
DisplayPorts quantity 1
Width (without stand) 31.9"
Height (without stand) 14.1"
Weight (without stand) 12.8 lbs
Power consumption (off) 0.5 W
DisplayPort version 1.4
Display brightness (typical) 300 cd/m²
Viewing angle, horizontal 178 °
Viewing angle, vertical 178 °
RGB color space sRGB
Color gamut 99 %
Feet color Black
Stand included Y
High Dynamic Range (HDR) supported Y
AMD FreeSync Y
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10)
Anti-glare screen Y
Screen curvature rating 1800R
Front bezel color Black
Detachable stand Y
Response time (fast) 1 ms
HDMI cable length 70.9"
DisplayPort cable length 70.9"
AMD FreeSync type FreeSync Premium
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates CE, REACH, RoHS
Packaging data
Package width 38.8"
Package depth 8.35"
Package height 20.6"
Package weight 23.1 lbs
Package type Box
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 2
Design
Certification TUV, FCC-B, ErP, UL / cUL
Power
Power consumption (typical) 42 W
AC input frequency 50/60 Hz
AC input voltage 100 - 240 V
Power consumption (max) 45 W
Features
Input current 3.42 A
Maximum refresh rate 160 Hz
Power supply type External
Built-in speaker(s) Y
Packaging content
Cables included AC
Ergonomics
Display resolution 3440 x 1440 pixels
Tilt angle range -5 - 20 °
Display
Display diagonal 34"