Lenovo 4X20M26268 power adapter/inverter Indoor 65 W Black
Lenovo 4X20M26268. Purpose: Laptop, Power supply type: Indoor, Input voltage: 100 - 240 V. Product color: Black, Cooling type: Passive. Width: 1.81" (46 mm), Depth: 4.25" (108 mm), Height: 1.12" (28.5 mm). Included power plug types: US
Manufacturer: Lenovo
SKU: 4912463
Manufacturer part number: 4X20M26268
GTIN: 0191200521621
The Lenovo 65W Standard AC Adapter (USB Type-C) offers fast and efficient charging at home, in the office, or on the go. This 65W charger is compatible with ThinkPad USB-C enabled laptops and tablets. It features Smart Voltage: technology which automatically detects and delivers 5V/2A, 9V/2A, 15V/3A or 20V/2.25A. Tested, reliable and backed by a one-year limited warranty.
  • Compatible with most USB-C laptops
  • Smart Voltage technology
  • Smart Voltage technology
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 1.81"
Depth 4.25"
Height 1.12"
Weight 7.76 oz
Included power plug types US
Input Frequency 50 - 60 Hz
Harmonized System (HS) code 85044095
Automatic output voltage adjustment Yes
Technical details
Product color Black
Design
Built-in display No
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 5 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H) 8 - 80 %
Power
Input voltage 100 - 240 V
Features
Brand compatibility Lenovo
Power supply type Indoor
Output voltage 20 V
Power current type AC-to-DC
Output power 65 W
Output current 2.25 A
Cooling type Passive
Easy to install Yes
Input current 1.5 A