Lenovo 40AW0065WW mobile device charger Black Indoor
Lenovo 40AW0065WW. Charger type: Indoor, Power source type: AC, Charger compatibility: Universal. Input voltage: 100 - 240 V, Maximum output voltage: 20 V. USB Type-C ports quantity: 1. Cable length: 70.9" (1.8 m), Product color: Black
Manufacturer: Lenovo
SKU: 5850160
Manufacturer part number: 40AW0065WW
GTIN: 0194552822231
Streamline your life with a 65W USB-C AC Travel Adapter. Changing the way you travel for business or pleasure, the Lenovo 65W USB-C AC Travel Adapter eliminates the need for multiple chargers. Power your USB-C devices any time with 4 interchangeable plugs (US, EU, AU, UK) for 100V - 240V outlets at hotels, cafes, or airports. When you’re done, just pack the compact adapter in the included pouch, and you’re ready to adventure.
  • Ultraportable, lightweight design perfect for frequent commutes and travel
  • Effortlessly refuel your USB-C laptop or device on the go with a single adaptor
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 2.35"
Included power plug types AU, EU, UK, US
Depth 1.67"
Height 1.18"
Weight 4.13 oz
Input Frequency 50 - 60 Hz
Cable Length 70.9"
AC adapter power 65 W
Harmonized System (HS) code 85044090
USB Power Delivery revision 3.0
USB Type-C ports quantity 1
Minimum output voltage 5 V
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates CE
Sustainability compliance Y
Packaging data
Package weight 16.1 oz
Package width 6.69"
Package depth 5.24"
Package height 2.76"
Design
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 35 °C
Operating relative humidity (H-H) 5 - 95 %
Power
Input voltage 100 - 240 V
Power source type AC
Maximum output voltage 20 V
Features
Output voltage 5,9,15,20 V
Plug and Play Y
Input current 1.2 A