Kensington FP216W10 Privacy Screen for Monitors (21.6" 16:10)
Kensington FP216W10 Privacy Screen for Monitors (21.6" 16:10). Maximum screen size: 21.6". Aspect ratio: 16:10. Suitable for: Monitor, Type: Frameless display privacy filter. Protection features: Damage-resistant, Scratch-resistant, Limits viewing angle: -30 - 30°
Manufacturer: Kensington
SKU: 5752980
Manufacturer part number: K52111WW
GTIN: 0085896521112
Products specifications
Attribute name Attribute value
Limits viewing angle -30 - 30 °
Reduces blue light up to 30 %
Country of Origin South Korea
Width 18.3"
Height 11.4"
Aspect Ratio 16:10
Type Frameless display privacy filter
Technical details
Product color Black, Translucent
Design
Suitable for Monitor
Certification TAA
Weight & dimensions
Width (imperial) 18.3"
Height (imperial) 11.4"
Features
Protection features Damage-resistant, Scratch-resistant
Display filter features Anti-reflective, Privacy
Display types supported LCD
Screen format Widescreen
Privacy filtering orientation Landscape
Installation type Adhesive strip + Slide mount tab
Cleaning cloth Y
Ergonomics
Maximum screen size 21.6"
Display diagonal (metric) 21.6"
Reversibility Matte-to-Glossy
Products specifications
Attribute name Attribute value
Reduces blue light up to 30 %
Country of Origin South Korea
Width 18.3"
Height 11.4"
Aspect Ratio 16:10
Technical details
Design
Suitable for Monitor
Certification TAA
Weight & dimensions
Width (imperial) 18.3"
Height (imperial) 11.4"
Features
Display types supported LCD
Screen format Widescreen
Cleaning cloth Y
Ergonomics
Maximum screen size 21.6"