Kensington FP133W10 Privacy Screen for Laptops (13.3" 16:10)
Kensington FP133W10 Privacy Screen for Laptops (13.3" 16:10). Maximum screen size: 13.3". Aspect ratio: 16:10. Suitable for: Notebook, Type: Frameless display privacy filter. Protection features: Damage-resistant, Scratch-resistant, Limits viewing angle: -30 - 30°
Manufacturer: Kensington
SKU: 5776596
Manufacturer part number: K52118WW
GTIN: 0085896521181
Products specifications
Attribute name Attribute value
Limits viewing angle -30 - 30 °
Reduces blue light up to 30 %
Country of Origin South Korea
Width 11.3"
Height 7.05"
Aspect Ratio 16:10
Type Frameless display privacy filter
Technical details
Product color Black, Translucent
Design
Suitable for Notebook
Weight & dimensions
Width (imperial) 11.3"
Height (imperial) 7.05"
Features
Protection features Damage-resistant, Scratch-resistant
Display filter features Anti-reflective, Privacy
Display types supported LCD
Screen format Widescreen
Privacy filtering orientation Landscape
Installation type Adhesive strip + Slide mount tab
Cleaning cloth Y
Ergonomics
Maximum screen size 13.3"
Reversibility Matte-to-Glossy
Display diagonal (metric) 13.3"
Products specifications
Attribute name Attribute value
Reduces blue light up to 30 %
Country of Origin South Korea
Width 11.3"
Height 7.05"
Aspect Ratio 16:10
Technical details
Design
Suitable for Notebook
Weight & dimensions
Width (imperial) 11.3"
Height (imperial) 7.05"
Features
Display types supported LCD
Screen format Widescreen
Cleaning cloth Y
Ergonomics
Maximum screen size 13.3"
Reversibility Matte-to-Glossy