iStarUSA T-5K35T-SA drive bay panel Black
iStarUSA T-5K35T-SA. Product color: Black, Material: Metal, Plastic, SECC, Stainless steel, Data transfer rate: 6 Gbit/s. Width: 5.87" (149.1 mm), Depth: 7.24" (183.9 mm), Height: 1.65" (41.9 mm). Cables included: SATA
Manufacturer: iStarUSA
SKU: 3688140
Manufacturer part number: T-5K35T-SA
T-5K35T-SA is a combo drive cage that takes a standard 5.25" drive space to give one slim optical drive bay and one 3.5" hotswappable SATA drive bay. This device provides flexibility to fully utilize your system chassis.
- Stainless steel material to avoid rust problem after use
- High performance transfer rate up to 6.0 Gb/s
- 3.5" hotswappable and trayless drive bay with key lock
- Supports SATA I/II/III 6.0 Gb/s hard drive
- Anti-vibration silicon rubbers on both sides of rack to absorb vibration and resonance
- Constructed with metal body, plastic ABS front panel, and metal latch for heavy use
Products specifications
Attribute name Attribute value
Material Metal, Plastic, SECC, Stainless steel
Width 5.87"
Depth 7.24"
Height 1.65"
Weight 10.9 oz
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Screws included Yes
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 55 °C