iStarUSA T-35K25V-SA drive bay panel 3.5" Carrier panel Black
iStarUSA T-35K25V-SA. Size (imperial): 3.5", Type: Carrier panel, Product color: Black. Width: 3.98" (101.1 mm), Depth: 5.2" (132.1 mm), Height: 0.98" (24.9 mm). Cables included: SATA
Manufacturer: iStarUSA
SKU: 3916490
Manufacturer part number: T-35K25V-SA
- Compatible with SATA I/II/III and up to 6.0 Gb/s data transfer rate.
- Fit one 3.5" Drive Bay for one 2.5" Hotswap and Trayless Drive Bay.
- Energy Saving on Using 2.5" HDDs or SSD.
- LED Indicators for Power & HDD access.
- Security Key Lock.
- Constructed with metal body and metal latch for heavy use.
- Stainless steel material to avoid rust problem after use.
- Anti-vibration Design.
- Support 2.5" HDD/SSD from 7mm to 9.5mm thickness.
T-35K25V-SA is a stainless steel drive cage with anti-vibration mechanism design that takes a standard 3.5" drive space to give one 2.5" hotswappable and trayless SATA drive bay. The aluminum brush finish front bezel with anti-vibration mechanism provides an unique hot-swappable solution. This device provides flexibility to fully utilize your system chassis.
- Security Key Lock.
- Anti-vibration Design.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Material Aluminum, Plastic, Stainless steel
Weight 8.23 oz
HDD interface Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III
Width 3.98"
Depth 5.2"
Height 0.98"
Type Carrier panel
Number of HDDs supported 1
Technical details
Product color Black
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 55 °C
Weight & dimensions
Size (imperial) 3.5"
Features
Data transfer rate 6 Gbit/s
HDD size 2.5"