Intel SR1600URHSR server barebone Intel® 5520 LGA 1366 (Socket B) Rack (1U) Silver
Manufacturer: Intel
SKU: 4069451
Manufacturer part number: SR1600URHSR
GTIN: 5032037017923
Integrated BMC with IPMI
Intel® Quiet Thermal Technology
Intel® Build Assurance Technology
Intel® Efficient Power Technology
Intel® Remote Management Module Support
Intel® Advanced Management Technology
Intel® Server Customization Technology
Intel® Node Manager
Integrated BMC with IPMI
Intel® Node Manager
Products specifications
Attribute name Attribute value
Maximum Memory 192 GB
Images Type Map
LAN controller Intel® 82575EB
Number of 2.5" bays 3
Product family 1U server system
Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) G135162
Launch date Q1'09
ARK ID 48661
Product series Intel SR1600UR
Product codename Urbanna
Packaging content (3) Drive carriers; (1) Bridge board; (1) Fixed 600W power supply; (5) Fixed non-redundant fans; (1) Full-height PCI Express riser; (1) Standard control panel; (2) heatsink; (1) Pair rack handles
Networking speed 1000Mbps
Intel Remote Management Module Support AXXRMM3
3.5" HDD support Supports up to three hot-swap 3.5" SATA/SAS drives
Chassis dimensions 1.7 x 16.9 x 27.2"