Innovative Office Products 9105-1000-FM-104 monitor mount / stand Desk Black
Innovative Office Products 9105-1000-FM-104. Mounting: Clamp, Maximum weight capacity: 37.7 lbs (17.1 kg), Minimum VESA mount: 2.95 x 2.95" (75 x 75 mm), Maximum VESA mount: 3.94 x 3.94" (100 x 100 mm). Height adjustment, Tilt angle range: 0 - 200°. Product color: Black
SKU: 2816247
Manufacturer part number: 9105-1000-FM-104
Products specifications
Attribute name Attribute value
Mounting Clamp
Housing Material Steel
Mounting Type Desk
Panel mounting interface 75 x 75,100 x 100 mm
Height Adjustment Yes
Technical details
Product color Black
Features
Maximum weight capacity 37.7 lbs
Other features
Number of displays supported 1
Ergonomics
Tilt angle range 0 - 200 °
Angle of rotation 360 °
Cable management Yes
Mounting
Minimum VESA mount 2.95 x 2.95"
Maximum VESA mount 3.94 x 3.94"