Geist 2XPRC060-103L20TL6 power distribution unit (PDU) 6 AC outlet(s) Black
Geist 2XPRC060-103L20TL6. PDU types: Metered, Mounting: Horizontal, Product color: Black. AC outlets quantity: 6 AC outlet(s), AC outlet types: NEMA L6-20R, Power plug: NEMA L6-30P. Cable length: 118.1" (3 m), Certification: UL, c-UL. Monitoring: Power. Nominal input voltage: 208 V, Maximum current: 30 A, AC input frequency: 50 - 60 Hz
Manufacturer: Geist
SKU: 5504493
Manufacturer part number: 11219
Products specifications
Attribute name Attribute value
Mounting Horizontal
Cable Length 118.1"
Monitoring Power
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Package weight 15 lbs
Ports & interfaces
AC outlet types NEMA L6-20R
AC outlets quantity 6 AC outlet(s)
Power plug NEMA L6-30P
Design
Certification UL, c-UL
PDU types Metered
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 10 - 45 °C
Power
Maximum current 30 A
Nominal input voltage 208 V
AC input frequency 50 - 60 Hz
Power protection features Over current
Weight & dimensions
Dimensions (WxDxH) 17.1 x 3.39 x 6"