Elite Screens ZVMAXLB12-B mounting kit Black Metal
Manufacturer: Elite Screens
SKU: 1772541
Manufacturer part number: ZVMAXLB12-B
GTIN: 6944904416380
- Pair of L brackets for Manual, Spectrum, Spectrum Tension, and VMAX 2 series screens.
- Two sizes to choose from: 6" and 12".
- Perfect for chalkboard/whiteboard clearance or corner installation.
- Allows 6" and 12" extension away from wall.
- Maximum weight capacity 75-120lbs. (Depending on size).
- Available in White or Black.
- Available in White or Black.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Material Metal
Technical details
Product color Black
Packaging data
Number of products included 2 pc(s)
Weight & dimensions
Size (imperial) 12"
Features
Maximum weight capacity 119.9 lbs
Logistics data
Quantity per pallet 2 pc(s)
Mounting
Distance to the wall (min) 5.98"
Distance to the wall (max) 12"