Eaton 9PX3000GLRT uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3000 W 3 AC outlet(s)
Eaton 9PX3000GLRT. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power: 3000 W, Input operation voltage (min): 100 V. AC outlet types: NEMA L6-20R, NEMA L6-30R, Power plug: NEMA L6-20P, AC outlets quantity: 3 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA). Form factor: Rackmount/Tower, Product color: Black, Silver, Rack capacity: 2U. Width: 17.3" (440 mm), Depth: 23.8" (605 mm), Height: 3.41" (86.5 mm)
Manufacturer: Eaton
SKU: 4588010
Manufacturer part number: 9PX3000GLRT
GTIN: 0743172081315
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 17.3"
Depth 23.8"
Height 3.41"
Weight 60.4 lbs
Input Frequency 50/60 Hz
Display Type LCD
Power factor 1
Input power factor 0.99
UPS topology Double-conversion (Online)
Output voltage regulation 1 %
Emergency Power Off (EPO) Yes
Quick installation guide Yes
Serial interface Yes
Cold start Yes
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black, Silver
Serial interface type RS-232
Sustainability certificates ENERGY STAR
Ports & interfaces
AC outlets quantity 3 AC outlet(s)
RS-232 ports 1
USB 2.0 ports quantity 1
Power plug NEMA L6-20P
AC outlet types NEMA L6-20R, NEMA L6-30R
USB port Yes
Design
Form factor Rackmount/Tower
Operational conditions
Storage temperature (T-T) -15 - 55 °C
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 96 %
Operating altitude 0 - 118110.2"
Power
Nominal input voltage 208 V
Features
Rack capacity 2U
Output power 3000 W
Noise level 47 dB
Input operation voltage (min) 100 V
Input operation voltage (max) 276 V
Output operation voltage (min) 200 V
Output operation voltage (max) 240 V
Efficiency 93 %
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) 3 %
LED indicators Yes
Surge protection Yes
Other features
Nominal output voltage 208 V