CyberPower PR2200RTXL2UHVAN uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2.2 kVA 2200 W 6 AC outlet(s)
CyberPower PR2200RTXL2UHVAN. UPS topology: Line-Interactive, Output power capacity: 2.2 kVA, Output power: 2200 W. Power plug: NEMA L6-20P, AC outlets quantity: 6 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery capacity: 6 Ah, Battery voltage: 12 V. Form factor: Rackmount/Tower, Product color: Black, Housing material: Metal. Width: 17.1" (434 mm), Depth: 24.8" (630 mm), Height: 3.39" (86 mm)
Manufacturer: CyberPower
SKU: 5588023
Manufacturer part number: PR2200RTXL2UHVAN
GTIN: 0649532930104
Rack/Tower Versatility Allows for horizontal rack or vertical tower installation.
  • Capacity: 2200 VA / 2200 W
  • Topology: Line Interactive
  • Waveform: Sine Wave
  • Output: 200-240 VAC ± 5%
  • Plug type & cord: NEMA L6-20P, 10 ft. cord
  • Outlet types: 4 × NEMA 6-20R; 2 x NEMA L6-20R
  • Communication: USB, Serial, SNMP, Relay, EPO
  • Management software: PowerPanel® Business Edition
  • Remote management: Yes, pre-installed RMCARD205
  • Capacity: 2200 VA / 2200 W
  • Topology: Line Interactive
  • Waveform: Sine Wave
  • Output: 200-240 VAC ± 5%
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 92.6 lbs
Width 17.1"
Depth 24.8"
Height 3.39"
Housing Material Metal
Response Time 4 ms
Battery Capacity 6 Ah
Automatic Voltage Regulation (AVR) Y
Battery Recharge Time 3 h
Input Frequency 47/63 Hz
Cable Length 118.1"
Display Type LCD
UPS topology Line-Interactive
Serial interface Y
Output frequency 50/60 Hz
Output voltage regulation 5 %
EMI/RFI noise filtering Y
Emergency Power Off (EPO) connector Y
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Package width 22.5"
Package depth 29.7"
Package height 10.5"
Package weight 112 lbs
Ports & interfaces
AC outlets quantity 6 AC outlet(s)
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
Power plug NEMA L6-20P
USB port Y
Design
Form factor Rackmount/Tower
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Storage relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Power
Maximum current 20 A
Output power capacity 2.2 kVA
Features
Safety CE, UL1778, FCC Class A, VCCI
LED indicators Y
Output power 2200 W
Audible alarm(s) Y
Surge energy rating 2430 J
Output operation voltage (min) 200 V
Output operation voltage (max) 240 V
Waveform Sine
Audible alarm modes Low battery alarm, Overload alarm
Input operation voltage (min) 148 V
Input operation voltage (max) 288 V
Packaging content
Cables included Input power cable
Battery
Typical backup time at half load 15.2 min
Battery technology Sealed Lead Acid (VRLA)
Typical backup time at full load 5.3 min
Replacement battery cartridge RB1260X8
Hot-swap battery Y
Battery voltage 12 V