CyberPower OL1500RTXL2UN uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 1.5 kVA 1350 W 8 AC outlet(s)
CyberPower OL1500RTXL2UN. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 1.5 kVA, Output power: 1350 W. AC outlet types: NEMA 5–15R, Power plug: NEMA 5-15P, AC outlets quantity: 8 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery capacity: 9 Ah, Battery capacity: 12 VAh. Form factor: Rackmount/Tower, Product color: Black, Housing material: Steel. Width: 17" (433 mm), Depth: 16.9" (430 mm), Height: 3.46" (88 mm)
Manufacturer: CyberPower
SKU: 4519365
Manufacturer part number: OL1500RTXL2UN
GTIN: 0649532611782
Double-Conversion Topology
Sine Wave Output
Provides power protection to ENERGY STAR 6.0 and 80 PLUS systems with Active PFC power supplies.
RMCARD205 Factory Installed
Extendable LCD Panel
Extended Battery Module (EBM)
Extends runtime by adding EBMs. This UPS allows for up to ten added modules.
Fast Charge Technology
Smart Battery Management (SBM)
GreenPower UPS ECO Mode
Improves UPS efficiency up to 95% saves on electrical and cooling costs.
Hot-Swappable Batteries
Eliminate downtime related to UPS power maintenance for continuous power availability.
Critical & Non-Critical Loads
Emergency Power Off (EPO)
Generator Compatible
Converter Mode
Provides the flexibility to set the output frequency, regardless of the input frequency, to match connected equipment by selecting 50Hz or 60Hz output on the LCD control panel.
USB & Serial Connectivity
EMI/RFI Filters
Data Line Protection
Audible Alarms
Identify when the model is running on battery power, overloaded, or has a low battery.
Resettable Circuit Breaker
Interrupts an electric current in a circuit when the current becomes too high.
LED Status Lights
Indicate Power On, Line Mode, Battery Mode, Bypass Mode, Fault, Replace Battery.
Rack/Tower Versatility
Allows for horizontal rack or vertical tower installation.
PowerPanel Business Edition Software
Cisco Compatible
This CyberPower UPS system is a Cisco EnergyWise compliant end device.
ENERGY STAR
Three-Year Warranty
Connected Equipment Guarantee
CyberPower will repair or replace properly connected equipment if it is damaged by a power surge.
Double-Conversion Topology
Sine Wave Output
RMCARD205 Factory Installed
Extendable LCD Panel
Extended Battery Module (EBM)
Fast Charge Technology
Smart Battery Management (SBM)
GreenPower UPS ECO Mode
Hot-Swappable Batteries
Critical & Non-Critical Loads
Emergency Power Off (EPO)
Generator Compatible
Converter Mode
USB & Serial Connectivity
EMI/RFI Filters
Data Line Protection
Audible Alarms
Resettable Circuit Breaker
LED Status Lights
Rack/Tower Versatility
Cisco Compatible
ENERGY STAR
Three-Year Warranty
Connected Equipment Guarantee
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 17"
Depth 16.9"
Height 3.46"
Weight 39.7 lbs
Housing Material Steel
Battery Capacity 12 VAh
Battery Recharge Time 4 h
Input Frequency 40 - 70 Hz
Cable Length 119.7"
Display Type LCD
Power factor 0.9
Input power factor 0.99
UPS topology Double-conversion (Online)
Surge protection features Network, Telephone
Crest factor 3:1
Warranty card Yes
Serial interface Yes
Rack mount kit Yes
EMI/RFI noise filtering Yes
Emergency Power Off (EPO) connector Yes
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Serial interface type RS-232
Sustainability certificates ENERGY STAR
Packaging data
Package weight 53.8 lbs
Package width 21.7"
Package depth 23.2"
Package height 9.45"
Ports & interfaces
AC outlets quantity 8 AC outlet(s)
AC outlet types NEMA 5–15R
Ethernet LAN (RJ-45) ports 2
RS-232 ports 1
Power plug NEMA 5-15P
Modem (RJ-11) ports 2
USB port Yes
Design
Form factor Rackmount/Tower
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -20 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 90 %
Storage relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Operating altitude 0 - 118110.2"
Non-operating altitude 0 - 590551.2"
Power
Output power capacity 1.5 kVA
Power protection features Short circuit
Features
Safety UL1778, CSA C22.2 NO.107.3-05, FCC DOC Class B
Surge energy rating 1780 J
Rack capacity 2U
LED indicators Power, Battery replacement
Output power 1350 W
Noise level 50 dB
Input operation voltage (max) 150 V
Output operation voltage (min) 100 V
Output operation voltage (max) 125 V
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) 5 %
Waveform Sine
Audible alarm modes Alarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm, Battery replacement
Input operation voltage (min) 60 V