CyberPower OL1000RTXL2U uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 1 kVA 900 W 8 AC outlet(s)
CyberPower OL1000RTXL2U. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 1 kVA, Output power: 900 W. AC outlet types: NEMA 5–15R, Power plug: NEMA 1-15P, AC outlets quantity: 8 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Typical backup time at full load: 6 min, Typical backup time at half load: 18 min. Form factor: Rackmount/Tower, Product color: Black, Housing material: Steel. Width: 17" (433 mm), Depth: 16.9" (430 mm), Height: 3.46" (88 mm)
Manufacturer: CyberPower
SKU: 3547684
Manufacturer part number: OL1000RTXL2U
GTIN: 0649532604869
Smart App Online UPS | Network, Servers and Datacenter
The OL1000RTXL2U unit has a capacity of 1,000VA/900Watts (0.9 power factor) that can be configured for an output of 100V, 110V, 115V, 120V and 125V +/- 2%. It features eight (8) outlets with NEMA 5-15R receptacles and maintenance-free, hot swappable, user-replaceable batteries. This unit offers connectivity via one (1) HID USB, one (1) DB9 serial and one (1) emergency power off (EPO) port. Network grade surge suppression and EMI/RFI filters increase the immunity of the load to noise disturbances. The runtimes are expandable by adding a hot swappable, user replaceable BP36V60ART2U Extended Battery Module (EBM).
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 17"
Depth 16.9"
Height 3.46"
Weight 39.7 lbs
Housing Material Steel
Battery Type 12V/9AH
Battery Recharge Time 5 h
Input Frequency 40/70 Hz
Cable Length 120.1"
Display Type LCD
Power factor 0.9
UPS topology Double-conversion (Online)
Surge protection features Network
Crest factor 3:1
Response Time 0 ms
EMI/RFI noise filtering Yes
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Package weight 53.8 lbs
Ports & interfaces
Power plug NEMA 1-15P
AC outlets quantity 8 AC outlet(s)
AC outlet types NEMA 5–15R
Ethernet LAN (RJ-45) ports 2
USB 2.0 ports quantity 1
Serial ports quantity 1
Modem (RJ-11) ports 2
Design
Certification UL1778, CSA C22.2 NO.107.3-05, FCC DOC A
Form factor Rackmount/Tower
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 90 %
Non-operating altitude 0 - 590551.2"
Power
Output power capacity 1 kVA
Power protection features Overload
Features
Rack capacity 2U
Output power 900 W
Noise level 50 dB
Input operation voltage (min) 100 V
Output operation voltage (min) 100 V
Output operation voltage (max) 125 V
Efficiency 93 %
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) 3 %
Input operation voltage (max) 125 V
Surge protection Yes
Other features
Package dimensions (WxDxH) 21.7 x 23.2 x 9.45"