CyberPower CPS175SURC1 power adapter/inverter 175 W Black, Gray
CyberPower CPS175SURC1. Purpose: Universal, Input voltage: 10.5-15.5 V, Output power: 175 W. AC outlets quantity: 2 AC outlet(s). Product color: Black, Gray, Housing material: ABS synthetics. Cable length: 25.6" (0.65 m), Width: 3.6" (91.4 mm), Depth: 1.3" (33 mm). Package width: 10.2" (259.1 mm), Package depth: 2.4" (61 mm), Package height: 7" (177.8 mm)
Manufacturer: CyberPower
SKU: 3631604
Manufacturer part number: CPS175SURC1
GTIN: 0649532602872
The CPS175SURC1 mobile power inverter with 2.1A Quick Charge Technology converts 12v DC power to standard 120V AC power and provides fast USB charging for power hungry devices. Simply plug the inverter into a 12v DC outlet (cigarette lighter outlet) and you’re ready to go. It is equipped with two (2) NEMA 5-15R outlets for running multiple devices at the same time and has a convenient 2.1A USB port for charging tablets, smart phones, MP3 players, and digital cameras. It has Soft Start Technology that guards against power fluctuations from vehicle startup and shutdown. Its portable slim-line design is ideal for powering electronics on the road or even on a boat. The CPS175SURC1 Mobile Power Inverter is the perfect device to power all your mobile/consumer electronics, including the latest tablets, small appliances, emergency equipment, and portable tools.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 3.6"
Depth 1.3"
Height 4.3"
Weight 5.44 oz
Housing Material ABS synthetics
Output frequency 60 Hz
Cable Length 25.6"
Technical details
Product color Black, Gray
Packaging data
Package depth 2.4"
Package width 10.2"
Package height 7"
Package weight 10.7 oz
Ports & interfaces
AC outlets quantity 2 AC outlet(s)
Design
Certification RoHS
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 35 °C
Storage temperature (T-T) -15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Power
Input voltage 10.5-15.5 V
Maximum current 15 A
Features
Output power 175 W
Output voltage 120 V