CyberPower CP1500AVRT uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.5 kVA 900 W
CyberPower CP1500AVRT. UPS topology: Line-Interactive, Output power capacity: 1.5 kVA, Output power: 900 W. Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Typical backup time at full load: 3 min, Typical backup time at half load: 11 min. Form factor: Tower, Certification: UL1778, cUL 107.1, FCC DOC Class B. Weight: 24.9 lbs (11.3 kg). Input connection type: NEMA 5-15P, Dimensions (WxDxH): 4 x 13.2 x 9.75" (101.6 x 336.6 x 247.7 mm), Operating temperature (T-T): 32 - 95 °F
Manufacturer: CyberPower
SKU: 3547754
Manufacturer part number: CP1500AVRT
GTIN: 0649532015597
The AVR Series CP1500AVRT UPS offers advanced power protection in a sleek and rugged tower.
Runtimes:
Entry-level PC with 19" LCD (150W) - 31 minutes
Mid-range PC with 19" LCD (300W) - 16 minutes
Performance PC with 19" LCD (500W) - 9 minutes
- LED Indicators - LED status lights indicate Power-On and wiring faults;
- Resettable Circuit Breaker - Convenient unit reset switch in case of an overload;
Runtimes:
Products specifications
Attribute name Attribute value
Battery Recharge Time 18 h
Weight 24.9 lbs
Response Time 4 ms
Input Frequency 60 Hz
UPS topology Line-Interactive
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
USB 2.0 ports quantity 2
Serial ports quantity 1
Modem (RJ-11) ports 1
Design
Certification UL1778, cUL 107.1, FCC DOC Class B
Form factor Tower
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 32 - 95 °F
Operating relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Power
Output power capacity 1.5 kVA
Weight & dimensions
Dimensions (WxDxH) 4 x 13.2 x 9.75"
Dimensions (W x D x H) (imperial) 4 x 13.2 x 9.75"
Features
Output power 900 W