CyberPower BP36V60ART2U uninterruptible power supply (UPS) 10 AC outlet(s)
CyberPower BP36V60ART2U. Output operation voltage (min): 36 V, Maximum current: 60 A. AC outlets quantity: 10 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery recharge time: 5 h. Form factor: Rackmount, Product color: Black, Housing material: Steel. Width: 17" (433 mm), Depth: 16.9" (430 mm), Height: 3.46" (88 mm)
Manufacturer: CyberPower
SKU: 3547695
Manufacturer part number: BP36V60ART2U
GTIN: 0649532604951
The CyberPower BP36V60ART2U (36V) Extended Battery Module (EBM) with DC plug-n-play connections and Fast Charge Technology provide extended battery run-time during power outages for select Smart App Online UPS models. Up to 10 EBMs can be added and fast charging times are maintained thanks to each EBM having a built in battery charger. The typical charging times of 5 hours for the OL1000RTXL2U and OL1500RTXL2U are maintained whether there are 1 or 10 EBMs installed.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 50.5 lbs
Width 17"
Depth 16.9"
Height 3.46"
Housing Material Steel
Battery Type 12V/9AH
Battery Recharge Time 5 h
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Package weight 65.3 lbs
Ports & interfaces
AC outlets quantity 10 AC outlet(s)
Design
Certification UL1778, CSA C22.2 NO.107.3-05, FCC DOC A
Form factor Rackmount
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 90 %
Storage relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Operating altitude 0 - 118110.2"
Non-operating altitude 0 - 590551.2"
Power
Maximum current 60 A
Features
Output operation voltage (min) 36 V
Rack capacity 2U
Other features
Package dimensions (WxDxH) 21.7 x 23.2 x 9.45"