CyberPower BP144VL2U01 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 144 V 9 Ah
CyberPower BP144VL2U01. Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery voltage: 144 V, Number of batteries included: 12 pc(s). Weight: 96.8 lbs (43.9 kg), Width: 17" (432 mm), Height: 3.39" (86 mm). Package width: 23.6" (599.4 mm), Package height: 8.5" (215.9 mm), Package depth: 43.3" (1099.8 mm)
Manufacturer: CyberPower
SKU: 5588012
Manufacturer part number: BP144VL2U01
GTIN: 0649532621866
Extended Battery Module (EBM) Extends runtime by adding up to 10 EBMs.
Plug-and-Play DC Connectors Allow for daisy-chaining additional EBMs to a UPS system.
Replaceable DC Fuses Are located behind an easy-access panel.
Resettable AC Circuit Breaker Resets the UPS swiftly in case of an overload.
Rack/Tower Configuration Allows for horizontal rack or vertical tower installation.
  • Typical recharge time (0-90%): 4 hours
  • Battery type & quantity: 12V/9AH (12)
  • Form factor: Rack/Tower
  • Hot swappable: Yes
  • Battery Equalization Technology: Yes
  • Smart Battery Management: Yes
  • Fast Charge Technology: Yes
  • Form factor: Rack/Tower
  • Hot swappable: Yes
  • Fast Charge Technology: Yes
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 96.8 lbs
Width 17"
Depth 28.3"
Height 3.39"
Battery Capacity 9 Ah
Battery Recharge Time 4 h
Packaging data
Package depth 43.3"
Package width 23.6"
Package height 8.5"
Package weight 116.8 lbs
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -20 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 90 %
Storage relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Operating altitude 0 - 393700.8"
Non-operating altitude 0 - 590551.2"
Features
Maximum discharge current 55 A
Other features
Number of batteries included 12 pc(s)
Battery
Battery voltage 144 V