CyberPower AVRG900LCD uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 0.9 kVA 480 W 12 AC outlet(s)
CyberPower AVRG900LCD. UPS topology: Line-Interactive, Output power capacity: 0.9 kVA, Output power: 480 W. AC outlet types: NEMA 5–15R, Power plug: NEMA 5-15P, AC outlets quantity: 12 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Typical backup time at full load: 2 min, Typical backup time at half load: 10 min. Form factor: Compact, Product color: Black, Cable length: 59.1" (1.5 m). Width: 12.2" (310 mm), Depth: 3.5" (88.9 mm), Height: 7.01" (178 mm)
Manufacturer: CyberPower
SKU: 4246454
Manufacturer part number: AVRG900LCD
GTIN: 0649532619665
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 12.2"
Depth 3.5"
Height 7.01"
Weight 14.2 lbs
Battery Recharge Time 8 h
Input Frequency 60 Hz
Cable Length 59.1"
UPS topology Line-Interactive
Automatic Voltage Regulation (AVR) Yes
EMI/RFI noise filtering Yes
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates ENERGY STAR
Ports & interfaces
Modem (RJ-11) ports 3
AC outlets quantity 12 AC outlet(s)
AC outlet types NEMA 5–15R
USB 2.0 ports quantity 1
Power plug NEMA 5-15P
Design
Form factor Compact
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Operating altitude 0 - 78740.2"
Non-operating altitude 0 - 590551.2"
Power
Output power capacity 0.9 kVA
Power protection features Overload
Features
Safety UL1778 4th, cUL 107.3-05, FCC/DoC Class B
Input operation voltage (max) 148 V
Output power 480 W
Surge energy rating 1030 J
Input operation voltage (min) 90 V
Output operation voltage (min) 120 V
Output operation voltage (max) 120 V