Cisco PWR-C1-1100WAC-P= network switch component Power supply
Cisco PWR-C1-1100WAC-P=. Product type: Power supply, Product color: Black, Gray, Material: Steel. Connectivity technology: Wired. Compatibility: Cisco Catalyst 9300 Series. Total power: 1100 W, AC input voltage: 100 - 240 V, AC input frequency: 50 Hz
Manufacturer: Cisco
SKU: 5509101
Manufacturer part number: PWR-C1-1100WAC-P=
GTIN: 0889728133579
1100W AC 80+ platinum Config 1 Power Supply Spare
Products specifications
Attribute name Attribute value
Material Steel
Total power 1100 W
Harmonized System (HS) code 85177900
Technical details
Product color Black, Gray
Ports & interfaces
Connectivity technology Wired
Design
Certification 80+ Platinum
Internal Y
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) 0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H) 10 - 90 %
Storage relative humidity (H-H) 10 - 90 %
Power
Power protection features Over voltage, Overload, Short circuit, Under voltage
AC input frequency 50 Hz
AC input voltage 100 - 240 V