Chief PCM2000B TV mount/stand Black
Manufacturer: Chief
SKU: 3374213
Manufacturer part number: PCM2000B
Large Flat Panel Ceiling Mount with Angled Column (without interface)
This ceiling mount uses a TV's natural center of gravity to provide a stable, durable installation.
- Great for digital signage applications
Features
- Centris Technology provides fingertip tilt for effortless screen adjustment
- ClickConnect Technology provides simplified tooless latching with an audible click
- Full line of accessories available to accommodate almost any type of ceiling
- Through-pipe cabling can be accomplished with the appropriate accessory (see CMA330 and CMS115)
- PAC140 Q-Clamp accessory included
Features
Products specifications
Attribute name Attribute value
Height 34.4"
Width 16.3"
Depth 6.22"
Mounting Type Ceiling
Technical details
Screen size compatibility 42 - 60"
Product color Black
Compatible products Mounting Pattern Compatibility: 200 x 200mm - 862 x 517mm