Centon R1333SO4096K2 memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR3 1333 MHz
Centon R1333SO4096K2. Component for: PC/server, Internal memory: 8 GB, Memory layout (modules x size): 1 x 8 GB, Internal memory type: DDR3, Memory clock speed: 1333 MHz, Memory form factor: 204-pin SO-DIMM, CAS latency: 9
Manufacturer: Centon
SKU: 3026655
Manufacturer part number: R1333SO4096K2
GTIN: 0731969402733
Overview
Dual Channel memory kits contain two matched modules for dual-channel enabled systems.
- Provides a reduction in power consumption of 30% compared to DDR2 modules
- 1.5V supply voltage, compared to DDR2's 1.8V
Intended Application
Overview
Attribute name Attribute value
Number of Pins 204
Package weight (imperial) 0.14 lbs
Lead plating Gold
Packaging data
Package weight 2.24 oz
Package type SO-DIMM
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 70 °C
Internal memory 8 GB
Internal memory type DDR3
Memory clock speed 1333 MHz
Component for PC/server
Memory form factor 204-pin SO-DIMM
Buffered memory type Unregistered (unbuffered)
CAS latency 9
Memory voltage 1.5 V
Memory layout (modules x size) 1 x 8 GB
Other features
Package dimensions (WxDxH) 4.38 x 0.32 x 6.5"