Centon R1333PC4096K2 memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR3 1333 MHz
Centon R1333PC4096K2. Component for: PC/server, Internal memory: 8 GB, Memory layout (modules x size): 1 x 8 GB, Internal memory type: DDR3, Memory clock speed: 1333 MHz, Memory form factor: 240-pin DIMM, CAS latency: 9
Manufacturer: Centon
SKU: 2559976
Manufacturer part number: R1333PC4096K2
GTIN: 0731969409527
Overview
Dual Channel memory kits contain two matched modules for dual-channel enabled systems.
- Provides a reduction in power consumption of 30% compared to DDR2 modules
- 1.5V supply voltage, compared to DDR2's 1.8V
Intended Application
Overview
Attribute name Attribute value
Package weight (imperial) 0.14 lbs
Number of Pins 240
Packaging data
Package weight 2.24 oz
Package type DIMM
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 70 °C
Internal memory 8 GB
Internal memory type DDR3
Memory clock speed 1333 MHz
Component for PC/server
Memory form factor 240-pin DIMM
Buffered memory type Unregistered (unbuffered)
CAS latency 9
Memory voltage 1.5 V
Memory layout (modules x size) 1 x 8 GB
Other features
Package dimensions (WxDxH) 4.38 x 0.32 x 6.5"